- Informacje
- Ponowne wykorzystanie informacji...
Ponowne wykorzystanie informacji publicznej
Ponowne wykorzystywanie informacji publicznej stanowi wykorzystywanie przez osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, informacji publicznej lub każdej jej części, będącej w posiadaniu podmiotów obowiązanych do udostępnienia informacji publicznej w celu ponownego wykorzystywania, niezależnie od sposobu jej utrwalenia (w postaci papierowej, elektronicznej, dźwiękowej, wizualnej lub audiowizualnej), w celach komercyjnych lub niekomercyjnych, innych niż jej pierwotny publiczny cel wykorzystywania, dla którego informacja została wytworzona.
Zasady udostępniania informacji publicznych będących w posiadaniu Gminy Radłów w celu ich ponownego wykorzystywania.
Ponownemu wykorzystywaniu podlega informacja publiczna:
- udostępniona na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Gminy Radłów (bip.radlow.pl.pl);
- udostępniona w inny sposób niż w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Radłów (np. zamieszczona w serwisie internetowym (www.radlow.pl);
- przekazana na wniosek o ponowne wykorzystywanie informacji publicznej.
Tryb wnioskowy udostępniania informacji publicznych w celu ponownego wykorzystywania:
Udostępnienie informacji publicznych w celu ponownego ich wykorzystywania następuje na wniosek w przypadkach gdy:
- informacja publiczna nie została udostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Radłów, chyba że została udostępniona w inny sposób i zostały określone warunki jej ponownego wykorzystywania, albo
- wnioskodawca zamierza wykorzystywać informację publiczną na warunkach innych niż zostały dla tej informacji określone,
- została udostępniona lub przekazana na podstawie innych ustaw określających zasady i tryb dostępu do informacji będących informacjami sektora publicznego.
Wniosek można złożyć w formie:
- dokumentu papierowego - złożenie wniosku w sekretariacie UG Radłów w godzinach pracy urzędu - przesłanie wniosku listem poleconym na adres: Urząd Gminy Radłów, ul. Oleska 3, 46-331 Radłów
- dokumentu elektronicznego w rozumieniu ustawy z dnia 17 lutego 2005 roku o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (t.j. Dz.U z 2014r., poz. 1114 z późn. zm.)
Wniosek składa się na formularzu, którego wzór znajduje się w załączniku zamieszczonym poniżej.
W przypadku niespełnienia warunków formalnych wniosku, wzywa się wnioskodawcę do uzupełnienia braków wraz z pouczeniem, że ich nieusunięcie w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.
Wniosek rozpatruje się bezzwłocznie, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku. O nierozpatrzeniu wniosku w powyższym terminie, zawiadamia się wnioskodawcę .
Rozpatrzenie wniosku następuje w terminie nie dłuższym niż 2 miesiące od dnia jego złożenia.
Informacja o czynnikach, jakie są brane pod uwagę przy obliczaniu opłat za nietypowe wnioski o ponowne wykorzystanie informacji publicznej.
Gmina Radłów może nałożyć opłatę za udostępnienie informacji publicznej w celu ponownego wykorzystywania, jeżeli przygotowanie informacji publicznej w sposób wskazany we wniosku wymaga poniesienia dodatkowych kosztów. Do kosztów wpływających na ustalenie opłaty zalicza się koszty związane z przygotowaniem i przekazaniem informacji publicznej w sposób i formie określonych we wniosku o ponowne wykorzystywanie a w szczególności:
- koszty materiałów wykorzystanych do sporządzenia wydruków i kserokopii;
- koszty elektronicznych nośników danych;
- koszty pracy dodatkowej;
- koszty przekazania informacji publicznej (np. koszty przesyłki).
Wysokość opłaty nie może przekroczyć sumy kosztów poniesionych bezpośrednio w celu przygotowania i przekazania informacji publicznej w celu ponownego wykorzystywania, w określony sposób i w określonej formie.
Środki prawne przysługujące w przypadku odmowy przekazania informacji publicznej w celu ponownego wykorzystania, określenia warunków ponownego wykorzystania lub wysokości opłat.
Wnioskodawca, który otrzymał ofertę zawierającą warunki ponownego wykorzystania informacji publicznej a także wysokość opłat za ponowne wykorzystanie informacji publicznej, może w terminie 14 dni od dnia otrzymania oferty zawiadomić o przyjęciu oferty albo złożyć sprzeciw z powodu naruszenia przepisów ustawy o ponownym wykorzystaniu informacji sektora publicznego.
W przypadku otrzymania sprzeciwu, w drodze decyzji rozstrzyga się o warunkach ponownego wykorzystania informacji publicznej lub o wysokości opłat.
W zakresie nieuregulowanym ustawą, do decyzji o odmowie wyrażenia zgody na ponowne wykorzystanie informacji sektora publicznego oraz do decyzji o warunkach ponownego wykorzystania lub o wysokości opłaty za ponowne wykorzystanie informacji, stosuje się przepisy ustawy z dnia 14.06.1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2016r., poz. 23 z późn. zm.), z tym, że odwołanie od decyzji rozpatruje się w terminie 14 dni.
Do skarg rozpatrywanych w postępowaniach o ponowne wykorzystanie informacji stosuje się przepisy ustawy z dnia 30.08.2002r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j Dz.U. z 2016r., poz 718 z poźn. zm) z tym, że:
- przekazanie akt i odpowiedzi na skargę następuje w terminie 15 dni od dnia otrzymania skargi,
- skargę rozpatruje się w terminie 30 dni od dnia otrzymania akt wraz z odpowiedzią na skargę.
Zasady odpowiedzialności
WNIOSEK DO POBRANIA